Článek č.1: 2. lékařská fakulta v Praze, Honza

2. lékařská fakulta v Praze

Ahoj, jmenuji se Honza, je mi jednadvacet a studuju 2. ročník 2lf UK v Motole. Mám rád vlaky, pokleslou literaturu, moje kamarády a v omezené míře i sport a mojí školu.

Proč jsem se rozhodl studovat medicínu?

Ani nevím, proč jsem se rozhodl studovat medicínu. Rozhodl jsem se pro to ve druháku gymnázia. Zčásti mi to asi připadalo zajímavé, na rozdíl od ostatních zajímavých povolání se v tomto oboru dá sehnat práce a samozřejmě protože doktor House je prostě hustej. No a od té doby jsem nepřišel na lepší nápad, takže jsem tak kde jsem…

Po přijímačkách jsem docela dlouho řešil kterou z pražských fakult si vybrat. Nakonec jsem se rozhodl právě pro Motol, protože se mi zdálo, že na menší škole bude příjemnější atmosféra než na 1lf a speciálního kurikula 3lf jsem se nakonec docela zalekl. Taky jsem samozřejmě dal na pověsti, že na 1lf musí jít pomalu každý druhý z kola ven, že si tam studenti spíše hází klacky pod nohy, než pomáhají a tak dále. No jak to tam doopravdy probíhá netuším, ale stejně vím že jsem vybral nejlépe, jak jsem mohl.

Jak probíhala má příprava?

Jak probíhala moje příprava pro Vás nebude příjemná zpráva – dlouhodobě. Kromě toho že jsme měli na gymplu skvělé povinně volitelně semináře na genetiku a biochemii, které hodně pomohly, jsem navštěvoval od října kurzy smartstudent. Kurzy tehdy probíhali 2x týdně 90 minut, jedno z toho fyzika, druhé chemie nebo lf2-rocnikgenetika. Chemie a genetika pro mě byly spíše o opakování a hlavně naučení se přemýšlet ve stylu modelových otázek, což je naprosto zásadní. Ale s fyzikou jsem na tom byl bídně, nebudu moc přehánět, když řeknu, že jsem s ní musel začít skoro od nuly a tušil jsem, že to bude problém. Nicméně díky kurzu jsem začal do fyziky pronikat, zjistil jsem, že to vlastně vůbec není složité a v době maturit už jsem ji uměl tak, že bych se maturity z fyziky vůbec nebál. Kromě kurzů jsem se samozřejmě musel ještě učit doma. Biologii a chemii jsem se učil stejně na maturitu a pak jsem si ještě opakoval probraná témata z kurzů a projížděl modelové otázky na ta témata, abych na další hodině kurzu věděl, že to vše chápu.

Před maturitou jsem samozřejmě vysadil a po maturitě jsem se učil modelovky na 1lf do zblbnutí nazpaměť. Můj plán byl naučit se modelovky 1lf co nejlépe, protože jsme se podle nich učili v kurzu a je tam také největší šance se dostat. Modelovky na 2lf jsem kromě fyziky vypustil, 2lf jsem bral jen jako že půjdu zkusit štěstí a na 3lf jsem se tehdy chtěl dostat nejvíce a jelikož 3lf nevydává žádné modelové otázky, tak jsem věděl že se tam dostanu jen pokud to budu opravdu umět.

Jak probíhaly přijímačky?

Přijímačky probíhaly na všech fakultách trochu odlišně. Na 1lf se psaly testy z každého předmětu samostatně, bylo 100 otázek v přesném znění modelovek, času si nepamatuji kolik bylo, ale každopádně mnohem více, než bylo potřeba. Celkově to zabralo celý den.

Na 2lf se psal nejdříve test z bi+ch+fy (dohromady v 1 testu), měl 75 otázek za 2 body. Některé otázky prý byly přímo z modelovek, některé byly nové nebo pozměněné. Na test nebylo tolik času, stihl jsem ho vypracovat a zkontrolovat jestli jsem správně zapsal odpovědi. Pak následoval test obecných znalostí, 25 otázek za 3 body, času tak aby se to spíš nestíhalo. Byl hodně o prostorové představivosti a logickém myšlení (najít 2 stejné obrázky lišící se v detailu, fotka předmětu a druhá fotka z jiné strany a určit z jaké strany byl focen, určování správnosti tvrzení na základě článku,…). Na ten se připravit nedalo, jediná zkušenost co mohu předat je, nesnažit se vyřešit příklad, na který nemáte za každou cenu a radši vyřešit další. Když se zaseknete, tak to stejně nevyřešíte a nestihnete ani další otázky, které by se daly… A nakonec následoval pohovor pro ty, kteří na něj postoupili. Losovalo se nějaké téma (někde vynesená, doporučuji kouknout), bylo 15 minut na přípravu a pak se šlo povídat, jako na maturitě. Nejdřív řeknete, co si o dané problematice myslíte, pak nastane podle nálady komise křížový výslech, je to 100% subjektivní, ale pokud máte dost bodů z testů tak by Vás to, pokud nebudete propagovat Islámský stát, nemělo srazit pod čáru.

No a na 3lf byl těžký společný test, 90 otázek, 1 správná odpověď a dost času. Test je náročnější než na 1lf a 2lf, takže když nebudete vědět pár otázek, tak to není žádná tragédie. A pohovor je taky jiný, dají vám článek na 1 A4 a čtvrt hodiny na pročtení a zapamatování, a pak se Vás ptají na údaje z něj a nakonec samozřejmě na to co se jim zlíbí.

O prváku

Když se Vám podaří dostat na 2lf, čeká Vás seznamovací kurz v Dobronicích pod vedením občas až přehnaně aktivního studentského klubu. Tam se seznámíte se spolužáky, naučíte se základy první pomoci, dozvíte důležité informace a asi i opijete, jak zákon káže. Doporučuji i pro asociály co netouží navazovat kontakty, lf2-uvitaniinformace o výuce by Vám chyběly. Dále den před začátkem semestru Vás spolužáci z vyšších ročníků provedou po areálu nemocnice a fakulty a ukážou Vám, kde se nebudete co učit, abyste věděli kam zítra přijít atd. Taky musím doporučit, Motol jsou hrozné bradavice a kdo se ztratí, ten se už nenajde.

Dále když už to všechno začne, tak na prvních přednáškách se většinou dozvíte něco k organizaci výuky a potom se většinou už začíná vyučovat, zahřívací týden se moc nekoná. V prváku Vás čeká 6 předmětů. První pomoc a biofyzika mají zkoušku v zimním semestru. Praktika a přednášku 1x týdně, na PP se učíte přesně to, co Vás napadne. Praktika z biofyziky jsou poměrně zajímavá, na každém si vyzkoušíte práci s jedním zařízením (sono, doppler. sono, spektrofotometr, perimetr,…). Zkoušky z nich nejsou problém, z biofyziky se píše písemně. V létě nastanou problémy, je zkouška z latiny, kde se neučíte mluvit latinsky, ale spíše se učíte fráze nutné pro praxi. Nebude umět říct „Ahoj, jmenuji se Honza“, ale budete umět „Šafránovitý chrchel odkapávající z pravé nosní dírky předčasně narozeného chlapce“. Zkouška se skládá z testu a ústní části, zkoušející velmi příjemní, není to problém. Humanitní základ lékařství aka humáč je o přednáškách a seminářích na filosofická a etická témata. Občas zajímavé, občas otrava, zkouška je o rozhovoru o dvou knihách, které musíte přečíst, nic co by si zasloužilo strach.

Problémy nastanou u histologie. Přes rok chodíte na přednášky a na praktika. Na praktikách koukáte do mikroskopů na preparáty orgánů, snažíte se vyznat v tom růžovém chaosu a popisovat jednotlivé buňky. Dříve se museli preparáty překreslovat, to už se snad zrušilo. Zkouška je formou testu, otázky už jsme dokázali vynést, a pak musíte k mikroskopu, vylosujete 3 preparáty a musíte je správně identifikovat. Nic příjemného, zkoušející rádi křičí a občas i áčkaři odchází s pláčem. A nakonec anatomie, přes rok 2 přednášky týdně a jedna praktika. Na praktikách Vám poví o orgánech a orgánových soustavách a připojí pár rad co se učit víc a co méně a co má profesor extra rád, píší se průběžné testy. Náš asistent byl mladý doktorand, byla s ním i sranda a chodil s námi na pivo, ale déčka taky rozdával. Semestry jsou zakončeny pitvami, kde každý kruh pitvá svoje tělo a nakonec Vás z toho zkouší (ukažte mi nervus radialis, vytáhne něco pinzetou: co to je?,…). U zkoušky je přísný ale ne zlý profesor, který velmi rychle pozná, jestli umíte nebo ne a když ne, tak slibuju, že ho ještě jednou uvidíte.

Na závěr

Abych to shrnul, na naší fakultě se učí podle klasického studijního plánu, jako na 1lf. V ročníku je nás 150, většinou se dobře známe. Studentské spolky jsou velmi aktivní, pořádají pořád nějaké akce a také úzce spolupracují s vedením fakulty. Mezi studenty tu panuje skvělá atmosféra, vyšší ročníky předávají nižším zkušenosti a různé jiné věci, o kterých se nemluví, aby snáze prošli zkouškami. Vedení fakulty a studijní oddělení jsou obecně velmi vstřícné, nebývá problém něco vyřídit, pokud má někdo problémy s prospěchem, tak se prý vážně snaží ho nevyhodit. Většina vyučujících jsou vstřícní a příjemní, ale jako všude i v Motole potkáte skvělé a zároveň špatné vyučující. Vytknul bych asi akorát nepodstatné věci jako polohu školy, pokud nebydlíte na P5 nebo 6 tak je to do Motola vážně štreka, na tělocvik se jezdí do Hostivaře, což z Motola trvá rozhodně přes hodinu a taky zastarávající přednáškovou místnost a budovy některých ústavů, ale o rekonstrukci obou se poslední dobou vážně mluví.

Studium na medicíně občas opravdu nenávidím (pravidelně 2x za rok o zkouškovém), ale rozhodně je to zajímavé a musím upřímně říci, že kdybych se měl rozhodovat znovu, tak bych asi nic jiného dělat nešel a fakultu bych určitě neměnil. Tak přeji hodně úspěchů u zkoušek, když se budete pořádně učit, tak nebude problém se na jakoukoliv LF dostat, ani jí vystudovat.