Článek č.5: 1. lékařská fakulta v Praze, zubní lékařství, Šárka

1. Lékařská fakulta - zubní lékařství

Ahoj, jmenuju se Šárka a studuju prvním rokem 1. lékařskou fakultu obor zubní lékařství. Už od mala jsem věděla, že chci být zubařka, proto pro mě byla 1.LF v Praze první volbou. Jelikož jsem z Prahy, do jiného města se mi nechtělo, ale radši jsem si dala přihlášky i do Plzně a Hradce.

První LF je bohužel známá tím, že je to „vylejvárna“ a že si studenti mezi sebou konkurují a nepomáhají si. Nevím, jak je to na všeobecném lékařství, ale u nás to tak rozhodně není. Se spolužákama si pomáháme, vzájemně sdílíme materiály a obecně máme velmi dobrý kolektiv. Všichni se mezi sebou známe (není nás ani 50) a nepřijde mi, že by mezi náma panovala rivalita. I přesto, že je škola časově náročná a učení je hodně, snažím se žít i svůj osobní život. Ráda sportuju (běhám, lyžuju, plavu, občas chodím do posilovny), vařím a chodím do divadla. Se školou se snažím zvládat i brigádu, což je občas velmi těžké, ale nějaký ten volný čas se najde vždycky. Takže si myslím, že při studiu medicíny lze stíhat i jiné aktivity, než jen učení.

Příprava na přijímačky

Mému studiu ovšem předcházela příprava na přijímačky. Chodila jsem na kurzy Smartstudentu, konaly se každé pondělí a úterý a trvaly hodinu a půl. Díky nim jsem byla nucená připravovat se už od listopadu, za což jsem zpětně velmi ráda. Myslím si, že za měsíc se naučit modelovky zkrátka nejde. Čím dřív se začnete učit, tím líp. Na kurzech jsme vždy probírali danou látku a projížděli otázky v modelovkách. Kurzy byly super a všem je velmi doporučuju, bez nich bych se na školu nejspíš nedostala.

Nicméně jen kurzy k úspěšným přijímačkách nestačí, je to hlavně na vás a na tom, jak moc se budete učit. Já si modelovky pročítala už od začátku kurzu, na průběžné testy, které jsme psali, jsem se většinou aspoň trochu podívala, ale nejvíce času jsem jim věnovala až po maturitě, kdy jsem se tři týdny učila téměř pořád. Učila jsem se přímo otázky a počítala příklady, vše jsem se snažila pochopit, ale měla jsem pár otázek na zapamatování. U některých příkladů jsem si dokonce zapamatovala výsledek a doufala, že otázka v testu bude úplně stejná - a byla. Každý den jsem si zkusila online quiz, který mi ukázal, kde mám ještě nedostatky. Poslední dny jsem většinu z nich psala na 100%.

Den D

Koncem června nastal osudný den. Přijímačky začínaly už brzo ráno, takže jsem naštěstí neměla tolik času se nervovat a panikařit. Já jsem přijímačky psala přímo v posluchárně Anatomického ústavu, ale psalo se asi na deseti jiných místech. Nejprve nám rozdali archy, do kterých se zapisovaly odpovědi. Po rozsazení nám rozdali prvních 100 otázek – začínalo se chemií. Času bylo opravdu hodně, všichni test odevzali před vypršením limitu. Všechny odpovědi se pak začerňovaly do archu. Pamatuju si, že jsem byla nejvíc nervózní právě u začerňování políček, protože nám říkali, že je potřeba začernit opravdu každý kousíček pole, že jinak to počítač nepřečte :D.

Otázky byly úplně stejné včetně odpovědí, které byly jen přeházené, ale letos to možná bude jinak. Dokonce i výsledky příkladů se shodovaly. V testu z chemie byly jen dva příklady, což mě překvapilo, myslela jsem, že jich bude mnohem víc, ale to asi záleželo na tom, jakou variantu jste psali. Poté byla asi hodinová pauza, kdy jsme šli na jídlo. Pak se psala fyzika a nakonec biologie, otázky byly zase úplně stejné a času hodně (na každý předmět jinak, to si bohužel nepamatuju, ale nejvíc bylo na chemii a nejmíň na biologii).

Testy opravili velmi rychle, přijímačky jsme psali v pátek a už v pondělí odpoledne byly výsledky. Zakrátko na to i zápis ke studiu. Poté už nás čekaly ty nejlepší prázdniny, které jsme si všichni zasloužili.

Seznamovák a začátek školy

Koncem srpna nás čekal seznamovák, na který jsem se velmi těšila. Nemohla jsem se dočkat nových spolužáků a Dobronic, na lf1který mají všichni skvělé vzpomínky. Všichni jsme se rychle seznámili, hráli hry, dokonce tam byli i přednášky, takže program byl velmi pestrý, nikdo se nenudil. Večer jsme šli do hospody, kde jsme se seznámili ještě mnohem lépe. Seznamovák můžu doporučit, seznámíte se s některými profesory, vašimi tutory a spolužáky, získáte informace o fakultě a hlavně je to fakt sranda :) Byla škoda, že někteří spolužáci nejeli, protože seznamovat se ve školní lavici je mnohem těžší.

První dny na fakultě byly skvělé, nikdo se neučil, všechno bylo nové a zajímavé. Teda až na anatomii, na tu jsme se učili už od první hodiny :D Nevýhoda naší školy je, že má ústavy rozházené po Karláku a Albertově, tudíž se musíme pořád přesouvat. Hlavně ze začátku to bylo dost hektické, protože nikdo nevěděl, kde jakou hodinu máme a v SISu to bylo občas i špatně či nepřesně napsané. Chodili jsme ale ve velkých skupinách a vždycky jsme naši učebnu nakonec našli.

Mé dojmy ze školy

Říká se, že prvák na medicíně patří k těm těžším a s tím rozhodně souhlasím. Systém školy mi v některých ohledech přijde velice podobný tomu středoškolskému. Musíme mít docházku (tolerance většinou jedné absence na každém předmětu), píšeme průběžné testy, zkouší nás. Nejnáročnější je jednoznačně anatomie, kde se téměř každý týden píše test z dané látky, které bývá hodně. Zkouška anatomie je na konci letního semestru, předchází jí pitva a popitevák (zkoušení). Na konci letňáku je ještě zkouška z histologie, jejíž součástí je i poznávání preparátů. Zkoušky jsou těžší v letním semestru. V zimním semestru se zkouší latina, biofyzika a chemie, zkoušky nejsou nijak náročné, na každou máte 3 pokusy.

lf1

To nejzajímavější je ale náš „zubařský“ předmět – Preklinika zubního lékařství, kde se učíme základy preparací zubu, dentální materiály atd. Čtyřhodinová cvičení probíhají tak, že na začátku je kus teorie a pak vrtáme na fantomech, což nás všechny velmi baví a většiny studentů je to i nejoblíbenější predmět. Dále máme povinný tělocvik, kde se střídáme v posilovně, na aerobicu, plavání a hrách. Tělocvik je sice fajn, ale bohužel probíhá až v Hostivaři, což je pro většinu fakt daleko (hlavně když plavání začíná v půl 8, to jsem vstávala v 6).

I přes nedostatky, které 1.lf má, se mi na škole líbí. Chvilkama je to dost náročné, občas nevím, co se učit dřív a někdy ani co se učit. To je asi hlavní nevýhoda, že nikdo moc neví, co se učit a z čeho se učit, protože nám to prostě nikdo neřekne. Také mi vadí, že za semestr lze chybět jen velmi málo, tudíž hodně spolužáků chodilo do školy s chřipkou a angínou.

Každopádně 1.lf je škola poskytující velmi kvalitní vzdělání, kterému je potřeba věnovat většinu svého času. Oproti jiným školám má velký výběr aktivit jako jsou různé spolky, jednodenní akce, Dobronice, studenti pořádají medické párty a akce, takže se na škole rozhodně nudit nebudete :)